main_serp

SERP – nowe zasady

W wyniku zmian, które niedawno Google wprowadził w SERP, IgnitionOne przeprowadziło analizę, aby ocenić wpływ, jaki ten fakt ma na płatne wyniki wyszukiwania. Screeny poniżej pokazują ostatnie zmiany. Zauważcie różnice w kolorze tła, rozmiarze czcionki i podkreśleniu nagłówka reklamy.

Wersja poprzednia (marzec 12, 2014)

old_serp

Nowa wersja (marzec 13, 2014)

new_serp

Najważniejsze wnioski:

  • Dla słów kluczowych top 3 odnotowano wzrost CTR o 6 proc., z 7.45 proc. do 7.88 proc.
  • Ze wzrostem CTR zauważono marginalny, 2 proc. wzrost CPC z $0.68 do $0.69.
  • Dla pozycji 4-6 odnotowano podobny trend – podniesione CTR i CPC, ale dla tych miejsc zmiany w wynikach nie były istotne statystycznie.

Co to wszystko znaczy?

  • Wyniki analizy nie są zaskoczeniem; zmiana wprowadzona przez Google zaciera wizualne granice pomiędzy płatnymi i organicznymi wynikami wyszukiwania. Ten trend będzie nieuchronnie prowadzić do tego, że więcej kliknięć będzie zbieranych przez wysyoko umieszczone wyniki wyszukiwania, powodując większy CTR przy płatnych reklamach.
  • Dla reklamodawców oznacza to większą liczbę kliknięć na tej samej reklamie, przy czym w analizie zaobserwowaliśmy inflację CPC wraz ze zwiększającym się wolumenem.
  • Czy wzrost ruchu został po prostu przekierowany z organicznego na płatny? Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ wyniki jako całość nie stały się bardziej trafne niż przed 12 marca. Ogólna skłonność do klikania w wyniki wyszukiwania pozostała taka sama. Tak więc wygląda na to, że zmiana SERP przesunęła kliknięcia z jednego kanału do drugiego.

Ponieważ zmiana dotknęła w ten sam sposób wszystkich reklamodawców, szanse są nadal wyrównane. Więcej jednak skorzystają prawdopodobnie ci, którzy zajmują wyższe pozycje w wyszukiwarkach, ponieważ osoba korzystająca z wyszukiwarki jest mniej skora do przewijania ekranu w celu zobaczenia niższych rezultatów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *